Srpsko-Finsko Društvo / Serbialais-Suomalainen Seura Ry

  • Suurenna fontin kokoa
  • Fontin oletuskoko
  • Pienennä fontin kokoa
Etusivu Toiminta Kutsu Serbialais-suomalaisen seuran perinteiseen vuosijuhlaan

Kutsu Serbialais-suomalaisen seuran perinteiseen vuosijuhlaan

Sähköposti Tulosta

Hyvät Serbialais-suomalaisen seuran jäsenet ja ystävät

Varatkaa 22.11. kalentereihinne, sillä iso Serbialais-suomalaisen seuran vuosijuhla on tulossa! Tänäkin vuonna luvassa on loistava tunnelma ja kiinnostavaa ohjelmaa jossa tulemme, nauttimaan muun muassa Leasing Balkan Band -orkesterin musiikista. Tarjolla on myös herkullisia serbialaisia ruokia, juomia ja mahdollisuus osallistua arpajaisiin ja voittaa kiinnostavia palkintoja.

Tervetuloa hienoon seuraan ja rentoutumaan tuttuun ravintola Kirjan juhlasaliin (Kirjatyöntekijänkatu 10, Helsinki)! Pyydämme teitä ilmoittautumaan etukäteen täyttämällä kaavakkeen, joka löytyy tämän tekstin lopussa, tai sitten s-postiosoitteeseen srpsko.finsko@gmail.com, tai sitten Facebookin kautta, 20.11. mennessä.

Pääsylipun hinta on 20 € osanottajalta. Jäsenmaksun maksaneille jäsenille pääsylipun hinta on 10€. Vanhempien kanssa tuleville lapsille 15 ikävuoteen asti sisäänpääsy on ilmainen.

Illan ohjelma:

  • 19.40 Esittäytymispuhe
  • 20.00 Serbian kielen opiskelijoiden kuoro
  • 20.15 Girotondo
  • 20.35 Leasing Balkan Band
  • 21.15 Arpajaiset
  • 21.35 Leasing Balkan Band
  • 23.00 Juhla loppuu

Vuosijuhlan yhteydessä keräämme reseptejä Serbialainen keittokirja -projektiamme varten. Meillä on jo monta hyvää reseptiä, mutta vielä puuttuu herkkuja, jotka ehdottomasti tarvitaan keittokirjaan: sarme, pasulj (čorba, prebranac…), gibanica, slavski kolač, tulumbe, lenja pita, salčići, oblande, vanilice.

Jos olet kiinnostunut tuomaan jotakin näistä herkuista vuosijuhlaan, yhdessä serbian- tai suomenkielisen reseptin kanssa, ilmoittaudu Mihajlo Jagodicille puhelimitse 040 732 9620 ja sovi yksityiskohdista hänen kanssaan. Ilmoittaudu myös, jos haluatte tuoda jonkun oman bravuurisi vuosijuhlaan - kaikki apu on tarpeen!

Taphtumaa tukevat:

Tervetuloa vuosijuhlaan!
Serbialais-suomalainen seura

 Add this page to your favorite Social Bookmarking websites
Viimeksi päivitetty 28.10.2014 15:04